MA-SLO-W

Program cezhraničnej spolupráce Maďarskej a Slovenskej republiky

Cezhraničná a bilaterálna spolupráca s Maďarskom

            Program cezhraničnej spolupráce pod názvom MA-SLO-W, začal svoju činnosť otváracou konferenciou, ktorá sa uskutočnila 24.11.2009. Bol spolufinancovaný z Operatívneho programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko - Slovenská republika 2007-2013 v rámci Európskej regionálnej spolupráce. Vedúcim partnerom projektu bol Regionálny úrad práce severného Maďarska v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny Košice, Regionálnym vzdelávacím centrom severného Maďarska a Obchodnou a priemyselnou komorou Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy (BOKIK).

Na jeseň roku 2008 sa jednotlivé hore uvedené inštitúcie podujali zrealizovať program cezhraničnej spolupráce a to podpísaním zmluvy o cezhraničnej spolupráci, čím sa zaviazali k spolupráci v oblasti tematiky zamestnávania a zamestnávateľskej politiky.

Cieľom projektu MA-SLO-W bolo vytvorenie rozšírenej efektívnej spolupráce na trhu práce v regiónoch pri hranici. Regionálny úrad práce severného Maďarska si v rámci tohto projektu stanovil za cieľ oblasť spoločného rozvoja a využitia ľudských zdrojov. V prvom rade sa projekt zameriava na spoluprácu, spoločné zmýšľanie a vyhľadávanie pracovných príležitostí na trhu práce v dvoch prihraničných regiónoch medzi Maďarskom a Slovenskou republikou. Prostredníctvom tohto projektu bol vytvorený aj webový portál v spolupráci s BOKIK-om. Tento webový portál zahŕňa databázy spoločností, ktoré obsahujú dôležité informácie, ako profil firiem prihraničných zamestnávateľov a záujemcov o zamestnanie, taktiež plánované investície, rozvoj, požiadavky importérov a informácie týkajúce sa projektu.

Program ju určený pre žiadateľov o zamestnanie žijúcich v znevýhodnených oblastiach, taktiež pre zamestnávateľov, podnikateľov pôsobiacich v prihraničnej oblasti, pre informačných poradcov na obidvoch stranách hraníc a pre odborníkov na trhu práce na oboch stranách hraníc.

Prostredníctvom tohto programu boli vytvorené informačné body po oboch stranách hraníc.

Na základe týchto informačných bodoch bolo záujemcom o zamestnanie poskytnuté potrebné množstvo informácií z internetu v spolupráci s odborným poradcom.

 

Ciele projektu

          Cieľom projektu MA-SLO-W bolo vytvorenie rozšírenej efektívnej spolupráce na trhu práce v regiónoch pri hranici, čím sa predstavitelia projektu snažili zmierniť nezamestnanosť v prihraničných oblastiach prejednávaného územia, prostredníctvom vnášania osvety jednotlivým uchádzačom o zamestnanie o možnostiach uplatnenia sa na trhu práce v Slovenskej republike a v Maďarsku. Na dosiahnutie tohto cieľa, bolo potrebné splniť niekoľko čiastkových cieľov, krátkodobých. Splnením hlavného cieľa a jednotlivých čiastkových cieľov vznikli aj globálne ciele, ktoré následne vyplynuli z hlavného cieľa a čiastkových cieľov.

 

Ciele projektu MA-SLO-W

Typ cieľa

 

 

Dlhodobý cieľ

vytvorenie rozšírenej efektívnej spolupráce pre partnerov projektu v prihraničných regiónoch

 

Globálne ciele

zlepšenie informačného toku medzi úradmi práce, vybudovanie kontaktných systémov trhu práce prihraničných regiónov, ktoré z dlhodobého hľadiska zlepšujú zamestnanosť na trhu práce

                                                              vybudovanie systému vzťahov na

                                                              trhu práce v prihraničnej oblasti,

                                                              ktorý dlhodobo prispeje k zlepšenia

                                                              zamestnanosti                                                 

                                                              napomáhanie ekonomickému rastu v

                                                              prihraničných regiónoch, ktoré

                                                              patria do rozsahu projektu

 

                                                              zvýšenie mobility pracovnej sily

                                                              pomocou zosúladeného trhu práce

 

Krátkodobé ciele

vytvorenie spoločnej databázy trhu práce                                                    

                                                              pomocou databázy vytvorenie 6-6

                                                              informačno - školiacich a

                                                               prednáškových uzlov – bodov na

                                                               obidvoch stranách hraníc

 

 

 

Partneri projektu

V nasledujúcej tabuľke sú uvedení partneri projektu cezhraničnej spolupráce, ktorí sú rozdelení podľa typu partnerstvá v rámci projektu cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskou republikou 2007 – 2013 pod názvom MA-SLO-W.

 

Partneri projektu

Typ partnerstvá

Partneri projektu

Vedúci partner

Regionálne ústredie práce severného Maďarska

Cezhraničný partner

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach

Projektoví partneri

Regionálne vzdelávacie stredisko severného Maďarska

Obchodná a priemyselná komora Boršodsko-abovsko-

zemplínskej župy

Pridružení partneri

Euroregión Sajó-Rimava (občianska organizácia)

Samospráva Boršodsko-abovsko-zemplínskej župy

Samospráva obce Hídvégardó

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Rožňave

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Trebišove

 

 

V rámci projektu MA-SLO-W Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Košice zastrešoval úlohu cezhraničného partnera projektu cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskou republikou po oslovení Regionálnym ústredím práce severného Maďarska a podpísaním zmluvy o cezhraničnej spolupráci v jeseni 2008. Podpísaním tejto zmluvy sa obe strany zaviazali vytvoriť a zabezpečiť fungovanie euroregionálnej spolupráce na regionálnej úrovni medzi svojimi organizáciami. Zároveň v tomto dokumente obe strany prehlásili zámer spoločne vypracovať a zrealizovať tento projekt, podporujúci cezhraničnú spoluprácu medzi oboma štátmi. ÚPSVaR Košice je delegovaným, cezhraničným vedúcim partnerom projektu, ktorý riadil proces realizácie projektu na území Slovenskej republiky. Zároveň ÚPSVaR v Košiciach vykonával aj administratívne a pracovné úlohy. Úloha ÚPSVaR Košice je rovnako dôležitá ako úloha vedúceho projektu, teda Regionálneho ústredia práce severného Maďarska počas realizácie celého, spoločného projektu. Na základe Princípov vedúceho partnera každý projektový partner na seba preberá zodpovednosť v prípade nezrovnalosti vo výdavkoch, ktoré si uplatňuje.

Súhrnné úlohy a zodpovednosti ÚPSVaR Košice ako cezhraničného partnera:

 Zabezpečenie realizácie aktivít v súlade so schváleným časovým harmonogramom a kvalitou;

 Efektívna spolupráca s projektovými partnermi a vedúcim partnerom     projektu;

 Podpísanie Zmluvy o partnerstve a Zmluvy o národnom spolufinancovaní

    a dodržiavanie povinností z toho plynúcich;

 Vykonávanie činností vedúceho partnera na území Slovenskej republiky.

 

Aktivity projektu

V danom projekte bolo vytvorených šesť aktivít, ktoré mali za úlohu dopracovať sa k stanovenému cieľu.

 

Aktivity projektu MA-SLO-W  

Aktivita

1.

Vytvorenie databázy informácií a sebainformovania.

2.

Vytvorenie po šesť informačných bodov na oboch stranách hranice s poradcami, vyškolenými počas trvania projektu.

3.

Poskytovanie ľudských, vzdelávacích služieb a služieb na trhu práce v obciach a mestách vo forme špeciálneho mobilného autobusu.

4.

Vydanie trojjazyčného slovníka trhu práce (maďarsko-slovensko-anglický).

5.

Vytvorenie databázy s informáciami o firmách pre zamestnávateľov v pohraničnej oblasti.

6.

Založenie medzinárodného Paktu o zamestnávaní.

 

 

 

Informačná – sebainformačná databáza

Informačná – sebainformačná databáza bola vytvorená v spolupráci s Regionálnym ústredím práce severného Maďarska a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach. Účelom vytvorenia tejto databázy bolo poskytnutie adekvátnych údajov o trhu práce a to z pohľadu ponuky a dopytu pracovných síl, ako i iniciatívy v oblasti pracovných príležitostí, programov a podujatí. Táto databáza bola vytvorená pre prihraničnú oblasť na oboch stranách hranice. Databáza je voľne prístupná pre maďarských i slovenských obyvateľov. Maďarská databáza je dostupná na stránke: http://emrmk.sfsz.hu a slovenská databáza na stránke: http://www.upsvar-ke.sk. Informačná - sebainformačná databáza obsahuje:

 Časový harmonogram zloženia a počtu uchádzačov o zamestnanie (ďalej len UoZ) z prejednávaného územia;

 Zoznam evidovaných UoZ podľa veku, vzdelania a podľa hľadaného zamestnania;

 Zoznam evidovaných UoZ podľa pohlavia, veku, vzdelania, stavu, dĺžky evidovania, nároku na sociálne dávky alebo podpory v nezamestnanosti;

 

· Zoznam pracovných miest nahlásených za mesiac, podľa charakteru pracovného miesta, druhu hospodárskej činnosti, hľadaného zamestnania podľa náplne práce;

 Zoznam pracovných miest v regiónoch nahlásených za mesiac poskytujúci údaje o ponúkanom pracovnom miest (náplň práce a vzdelanie)

 

Informačné body

Počas realizácie daného projektu bolo vytvorených šesť informačných bodov na oboch stranách hranice. Prostredníctvom týchto informačných bodov boli nezamestnaným poskytnuté informácie o trhu práce na Slovensku a v Maďarsku a to priamo na mieste informačného bodu. Informácie o trhu práce boli poskytované prostredníctvom 12 vyškolených informačných poradcov. Šiesti informační poradcovia pôsobili na slovenskom území a zvyšní šiesti na maďarskom území. Na Slovensku boli informačné body umiestnené v obciach: Bidovce, Čaňa, Dlhá Ves, Medzev, Mokrance a v Strede nad Bodrogom. Na území Maďarska boli informačné body umiestnené v: Bánréve, Hidasnémeti, Hídvégardó, Karcsa, Rudabánya, Pálháza.  Tieto informačné body boli návštevníkom k dispozícií v rovnomerne stanovenom čase. Na Slovensku boli otvorené kancelárie poobede po pracovnej dobe do 20:00 hod. a v Maďarsku počas pracovnej doby. Kancelárie informačných bodov sa nachádzali na obecnom úrade danej obce. Pre získanie kancelárskych priestorov bolo potrebné vytvoriť zmluvu o prenajme priestorov. Tieto zmluvy zabezpečoval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Košice a Regionálne ústredie práce severného Maďarska. Zo slovenskej strany bolo vytvorených dokopy 6 zmlúv pre každý informačný bod.

Úlohy informačných poradcov:

 Skontaktovanie sa s klientmi (zamestnávatelia, zamestnanci, UoZ), poskytnutie informácií a predstavenie programu.

 Poskytnutie informácií, orientácia, poradenstvo.

 Zabezpečenie informačného materiálu, letákov a ich distribúcia v záujme informovania klientov.

 Sústavná spolupráca so zamestnávateľmi, zisťovanie možnosti zamestnania, odovzdávanie získaných informácií detašovaným pracoviskám.

 Príprava hodnotiacej správy o činnosti, ktorá sa odovzdávala vedúcemu úradu práce a kópia správy sa posielala vedúcemu programu. (Raz za mesiac.)

 Účasť na regionálnych fórach, ktoré organizovali detašované pracoviská, taktiež účasť na stretnutiach zamestnávateľov, regionálnych podujatiach, z ktorých sa vytvárali zápisy.

 Podieľanie sa na príprave a realizácií programov detašovaných pracovísk.

 Zhromažďovanie aktuálnych ponúk vzdelávania na úradoch práce, o ktorých boli zákazníci následne informovaný.

 Sledovanie internetových stránok Štátnej zamestnávateľskej služby, ako i domovskej stránky Regionálneho ústredia práce severného Maďarska a jeho partnerov, v záujme získania aktuálnych informácií a ich odovzdávania klientom.

 Monitorovanie grantového systému Národnej rozvojovej agentúry, ESF ako aj agentúry VÁTI EU.

 Zber ponúk voľných pracovných miest vzťahujúcich sa na región a poskytovanie týchto informácií klientom.

 Informovanie o harmonograme cestovného priadku OMNI-BUSu v regióne a zúčastňovanie sa na poskytnutí služby.

 Spolupráca s manažmentom raz týždenne.

 

Informačný poradcovia sa v rámci svojej profesie aktívne zúčastňovali aj na príprave Paktu o zamestnávaní na základe zhromaždenia informácií, dokumentov a skúseností, ktoré získali počas vykonávania svojej profesnej činnosti.

 

Služba poskytovaná prostredníctvom OMNI-BUS -su

Prostredníctvom služby OMNI-BUS, ktorá bola vytvorená v rámci programu MA-SLO-W, boli poskytované služby na trhu práce ako aj vzdelávacie a ľudské služby priamo v obciach a mestách podľa vopred vyhotoveného harmonogramu jázd pojazdnej mini kancelárie v tzv. OMNI-BU-se. Služba OMNI-BUS sa začala prevádzkovať od apríla 2010 podľa vopred vytvoreného harmonogramu jázd na oboch stranách hranice. Počas svojho pôsobenia OMNI-BUS navštívil rôzne miesta podľa vopred stanoveného scenára a poskytol tak svoje poradenské služby a informácie o stave na trhu práce klientom prostredníctvom vyškolených informačných poradcov. Školenie informačných poradcov, ako aj obstaranie samotného OMNI-BUSu vykonal partner projektu Regionálne vzdelávacie stredisko severného Maďarska (ÉRÁK). Informačný autobus poskytoval svoje služby vďaka pokročilej informačnej technológií umiestnenej vo vnúti OMNI-BUSu a prostredníctvom už spomínaných informačných poradcov. Výdavky, ktoré boli spojené so službou OMNI-BUS predstavovali výdavky spojené s prevádzkovaním OMNI-BUSu, keďže organizácia ÉRÁK OMNI-BUSom už disponovala. Súčasťou výdavkov spojených s touto službou boli aj mzdové výdavky pre samotných informačných poradcov. Prostredníctvom tejto služby mali klienti možnosť získať potrebné množstvo informácií o trhu práce ako aj návod k samotnému použitiu mobilnej pracovnej stanice. Taktiež bola vďaka tejto službe vytvorená aj dvojjazyčná databáza osôb využívajúcich túto službu na oboch stranách hranice. Popri návšteve rôznych miest sa služba OMNI-BUS zúčastnila aj rôznych podujatí ako napríklad: Gömör Expo, na burze práce v Košiciach, v meste Kazincbarcika a podobne.

Trojjazyčný slovník trhu práce

V rámci programu MA-SLO-W bol vytvorený  trojjazyčný (maďarsko-slovensko-anglický) pojmový slovník trhu práce. Tento trojjazyčný pojmový slovník trhu práce bol vytvorený za účelom vytvorenia širokej a efektívnej spolupráce na trhu práce v prihraničnej oblasti, vymedzenej pojmami. Kľúčovou prioritou bolo napomáhanie zamestnania sa maďarských a slovenských občanov v čom im mal napomôcť aj trojjazyčný pojmový slovník. Táto kľúčová priorita bola realizovaná popri vytvorení odborných a pracovných kontaktov medzi odborníkmi úradov práce oboch krajín. Počas spoločnej spolupráce obidve strany dospeli k záveru, že metodika oboch krajín v procese riešenia nezamestnanosti, spôsobu zamestnávania a poskytovania dávok v nezamestnanosti je veľmi podobná, no v mnohých oblastiach aj čiastočne odlišná. Tieto odlišnosti spočívali hlavne v rôznorodosti používaných termínov. K lepšiemu pochopeniu rôznorodých termínov napomáha trojjazyčný pojmový slovník trhu práce v maďarsko-slovensko-anglickom preklade. Slovník predstavuje súhrn odborných pojmov, využívaných v každodennej práci slovenských a maďarských pracovníkov. Týmto spôsobom sa podstatne uľahčila vzájomná komunikácia medzi úradníkmi, ako aj komunikácia so samotnými klientmi. V slovníku sa nachádza stručné, jasné a presné vyjadrenia jednotlivých pojmov. Slovník je určený pre širokú verejnosť, ľuďom, ktorí prichádzajú do styku so zamestnávaním a s riešením problémov nezamestnanosti.

 

Firemná databáza

Firemná databáza obsahuje informácie o firmách pre zamestnávateľov v pohraničnej oblasti. Bola vytvorená ako jedna z aktivít v rámci programu MAgyar SLOvensky Workforce (MA-SLO-W). Podiel na jej vytvorení má Obchodná a priemyselná komora Boršodsko-abovsko-zemplínskeho kraja (BOKIK). Databáza obsahuje firemné informácie, ktoré sú užitočné pre zamestnávateľov na oboch stranách hranice. Presnejšie ide o tieto nasledujúce informácie o obchodných profiloch, rozvojových tendenciách, investíciách, požiadavkách zásobovania. Táto databáza má všestranné využitie, môže byť použitá i na pomoc pri hospodárskej spolupráci medzi oboma krajinami. Databáza je uložená na webovej stránke projektu, ktorú vytvorila organizácia BOKIK http://maslow.bokik.hu. Celá stránka je vytvorená v konvenčnom dizajne v dvoch jazykoch v slovenskom a maďarskom. Je v jednoduchom prevedení pre lepšie sprístupnenie 57 informácií pre užívateľov. Obsah webovej stránky ako aj obsah firemnej databázy je verejne prístupný pre užívateľov. Počas celej doby realizácie projektu sa obsah webovej stránky neustále rozrastal, v súčasnosti plní stránka úlohu trvalej udržateľnosti projektu.

 

Medzinárodný pakt o zamestnávaní

Poslednou aktivitou vytvorenou v rámci projektu MA-SLO-W bolo vytvorenie Medzinárodného paktu o zamestnávaní. Partneri projektu sa počas celej doby realizácie projektu, počas 12-mesačnej spolupráce, snažili vytvoriť Maďarsko-slovenský medzinárodný Pakt o zamestnávaní, ktorý bol podpísaný na konci realizačnej časti projektu. Maďarsko-slovenský medzinárodný Pakt o zamestnávaní bol založený podpisom dňa 5. októbra 2010 za účastí 33 organizácií. Organizácie, ktoré sa na podpísaní medzinárodného paktu o zamestnávania zúčastnili zastupovali viaceré oblasti maďarského a slovenského hospodárskeho a spoločenského života. Zúčastnené organizácie zastupujú: zamestnávatelia, občianske združenia, obchodné komory, inštitúcie vzdelávania pre dospelých, inštitúcie odborného vzdelávania, organizácie z oblasti práce, miestne samosprávy. Medzinárodný pakt o zamestnávaní MA-SLO-W vznikol vo vzájomnej spolupráci dominantných sociálno-ekonomických subjektov prejednávaného územia, na ktorom bol projekt MA-SLO-W realizovaný. Jednotlivé sociálno-ekonomické subjekty medzi sebou spolupracovali na báze dobrovoľnosti a partnerskej rovnosti. Navzájom vytvárajú alianciu, ktorá je zakotvená v zmluve s cieľom:

 vytvoriť presnejší prehľad o ťažkostiach zamestnávania v oblasti cieľov,

 zosúladiť ciele a predstavy subjektov na trhu práce v oblasti rozvoja ekonomiky a ľudských zdrojov v regióne,

 hľadať riešenia na problémy trhu práce a v tomto záujme realizovať programy na zlepšenie zamestnávania,

 zosúladiť finančné prostriedky v záujme získania nových rozvojových zdrojov na úspešné realizovanie cieľov zamestnávateľskej politiky,

 uskutočniť programy, na zlepšenie cezhraničného zamestnávanie v súlade so stratégiou projektu zamestnávania, prijatou oboma štátmi a Európskou úniou.

 

Z dôvodu trvalej udržateľnosti projektu informačné body ďalej fungujú ešte päť rokov tj. do 14.10. 2015a sú zastihnuteľné telefonicky e-mailom. Celá investícia zabezpečená z prostriedkov EU sa využíva počas celého obdobia výlučne podľa predpisov len pre účely cezhraničnej spolupráce.

 

Vypracoval: Ing. Alexander Szalay

V Moldave nad Bodvou, 31.8.2012