MA-SLO-W

Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program

Határon átnyúló és bilaterális együttműködés Magyarországgal

A MA-SLO-W határon átnyúló együttműködési program nyitókonferenciával indult, amelyet 2009. 11. 24-én tartottak. Társfinanszírozását az Európai regionális együttműködés keretén belül megvalósuló Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 biztosította. A projekt Vezető Partnere az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ, a szlovákiai Projekt Partner a Kassai Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal volt, a további partnerek az Észak-magyarországi Regionális Képző Központ illetve a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara voltak.

2008 őszén az egyes fent említett intézmények elhatározták, hogy határon átnyúló együttműködési programban fognak részt venni, megállapodást írtak alá, és ezzel vállalták, hogy együttműködnek a foglalkoztatáspolitika terén.

A MA-SLO-W projekt célja hatékony munkaerőpiaci együttműködés létrehozása volt a határmenti régióban. A projekt keretén belül célként az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ a közös fejlesztést és az  emberi erőforrások hasznosítását tűzte ki. A projekt középpontjában elsősorban az együttműködés, az együttgondolkodás, a munkaerőpiaci kezdeményezések állnak a határmenti térségében. A projekt egyik aktivitása egy weboldal létrehozása volt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával egyuttmukodve. Ez a weboldal céginformációs adatbázist tartalmaz, mely a határmenti munkáltatók számára hasznos adatokat nyújt munkáltatói és munkavállalói profilokról, fejlesztési elképzelésekről, beruházásokról, fejlesztésekről, beszállítói igényekről és magáról a projektről.

A program olyan munkavállalóknak szól, akik hátrányos helyzetű kistérségben élnek, ugyanakkor hasznos a határmentén élő munkáltatóknak, vállalkozóknak, tanácsadóknak, munkaerőpiaci szakembereknek is. 

A program révén Információs Pontokat hoztak létre a határ mindkét oldalán.

 Az Információs Pontokon a munkavállalókat a tanácsadók segítették abban, hogy elégséges mennyiségű információt kaphassanak. 

A projekt céljai

         A MA-SLO-W projekt célja a kiterjedt és hatékony munkaerőpiaci együttműködés megvalósítása volt a határmenti régióban, amivel a projekt előterjesztői igyekeztek mérsékelni a munkanélküliséget az érintett régióban az álláskeresők felvilágosítsa által annak érdekében, hogy milyen lehetőségeik vannak arra, hogy a munkaerőpiac szereplőivé válhassanak mind a Szlovák Köztársaságban, mind Magyarországon. Ennek elérése érdekében szükség volt néhány, mégpedig rövid távú rész-célkitűzés megvalósítására. A fő célkitűzés és az egyes specifikus célkitűzések megvalósításával megjelentek az átfogó célok.

A MA-SLO-W projekt hosszú távú célja a Projekt Partnerek kiterjedt és hatékony együttműködésének megvalósítása volt a határmenti régióban. A projekt átfogó céljai: olyan kapcsolatrendszer kiépítése, amely hosszú távon hozzájárul a foglalkoztatás javításához a határmenti térségben, gazdasági növekedés ösztönzése a határmenti régióban, információáramlás javítása a munkaügyi hivatalok között, olyan kapcsolatrendszer kiépítése a határmenti munkaerőpiac terén, amely hosszú távon hozzájárul a foglalkoztatás javításához, mobilitás növekedése az összehangolt munkaerőpiac segítségével.

A projekt rövid távú célja a közös munkaerőpiaci adatbázis létrehozása mellett,  6-6 információs-képzési és tanácsadói pont létrehozása volt a határ mindkét oldalán.  

Projekt partnerek

         A projekt Vezető Partnere az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ volt, a Külföldi Partner a Kassai Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal, a további Projekt Partnerek az Észak-magyarországi Regionális Képző Központ illetve a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara voltak. A Társult Partnerek a Sajó-Rima Eurorégió (civil szervezet), a B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat, a Hídvégardói Önkormányzat,  a Rozsnyói Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal illetve a Tőketerebesi Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal volt.

A MA-SLO-W projektben a Kassai Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal a Külföldi Partner szerepét töltötte be, és miután az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ megszólította, 2008 őszén aláírták a határon átnyúló együttműködésről szóló megállapodást, amelyben mindkét fél kötelezettséget vállalt, hogy szervezetei között regionális szintű együttműködés jön létre. Szintén ebben a dokumentumban jelentette ki mindkét fél azon szándékát, hogy közösen kidolgozzák és végrehajtják ezt a határon átnyúló együttműködést ösztönző projektet. A Kassai Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal a projekt Külföldi Partnere, amely a projekt megvalósítását a Szlovák Köztársaság területén biztosította, illetve adminisztratív és munkafeladatai is voltak. A Hivatal szerepe ugyanolyan fontos volt, mint a Vezető Partner, az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ szerepe a közös projekt megvalósításában. Valamennyi Projekt Partner felelősséget vállalt a kiadásokkal kapcsolatos esetleges szabálytalanságokért.

A Kassai Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal, mint Külföldi Partner feladatai és felelőssége:

A projekt aktivitásai

         Az előterjesztett projektben hat aktivitás segítette a kitűzött cél elérését.

1. Információs-öninformációs adatbázis létrehozása.

2. A határ mindkét oldalán 6-6 Információs Pont létrehozása a projekt során kiképzett tanácsadókkal.

3. Különböző humán és oktatási szolgáltatásokat nyújtó mozgó busz rendelkezésre bocsátása, amely segíti a határmentén élők munkába helyezését.

4. Háromnyelvű (magyar - szlovák - angol) munkaerőpiaci fogalomtár megjelentetése.

5. A  határmenti munkáltatók számára céginformációs adatbázis létrehozása. 

6. Nemzetközi foglalkoztatási paktum létrehozása. 

Információs – öninformációs adatbázis

Információs – öninformációs adatbázis jött létre az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ és a kassai Munkaügyi, Szociális- és Családügyi Hivatal együttműködésével. Az adatbázis létrehozásának célja az volt, hogy megfelelő adatokat nyújtson a munkaerőpiacról, mind a munkaerőkereslet, mind a munkaerőkínálat szempontjából,  valamint a foglalkoztatás terén látható kezdeményezéseket, programokat és rendezvényeket is bemutassa. Ez az adatbázis a határmenti régióra összpontosítva jött létre a határ mindkét oldalán. Az adatbázis szabadon hozzáférhető a magyar és a szlovák lakosság számára is. A magyar adatbázis a http://emrmk.sfsz.hu oldalon érhető el, a szlovák a http://www.upsvar-ke.sk oldalon. Az információs-öninformációs adatabázis a következőket tartalmazza: a projekttel érintett körzetekben nyilvántartott álláskeresők létszámának és összetételének idősorát, a nyilvántartott álláskeresők kor és iskolai végzettség, illetve kor és a keresett foglalkozás munkaköre szerinti összetételét, a projekttel érintett munkaügyi kirendeltségekhez tartózó településeken nyilvántartott álláskeresők nemek, kor, iskolai végzettség, állománycsoport, folyamatos regisztrációs idő hossza és álláskeresési, illetve szociális ellátásra való jogosultság szerint, a havonta jelentett munkahelyek számát a munkahely jellegétől, a gazdasági tevékenység fajtájától, a munkaköri leírásban rögzítetett adatoktól függően, illetve a régióban az adott hónapban bejelentett munkahelyeket (munkaköri leírás és végzettség).

Információs Pontok

A projekt végrehajtása során hat Információs Pont jött létre a határ mindkét oldalán. Közvetlenül az adott Információs Pontokon a munkanélküliek tájékoztatást szerezhettek a szlovákiai és magyarországi munkaerőpiacról, és ebben 12 képzett tanácsadó segített nekik. Hat tanácsadó Szlovákiában tevékenykedett, a fennmaradó hat pedig Magyarország területén. Szlovákiában az Információs Pontokat a következő falvakba  helyzték ki: Magyarbőd (Bidovce), Csány (Čaňa), Gömörhosszúszó (Dlhá Ves), Mecenzéf (Medzev), Makranc (Mokrance) és Bodrogszerdahelyen (Streda nad Bodrogom). Magyarországon a következő településeken voltak Információs Pontok: Bánréve, Hidasnémeti, Hidvégardó, Karcsa, Rudabánya, Pálháza. Ezek az Információs Pontok mindig egy adott időpontban álltak a látogatók rendelkezésre. A szlovákiai irodák délután, a munkaidő után várták az érdeklődőket este nyolcig, a magyarországiak a munkaidő alatt. Az Információs Pontokat az adott település községi irodájában hozták létre. Az irodahelyiségek használatához bérleti szerződés megkötésére volt szükség. Ezeket a szerződéseket a Kassai Munkaügyi, Szociális és Családügyi Hivatal, valamint az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ biztosította. Szlovák részről együttesen hat szerződést kötöttek. A tanácsadók feladata az volt, hogy kapcsolatot létesítsenek az ügyfelekkel (munkaadók, munkavállalók), bemutatassák a programot, tájékoztatást, információt adjanak róla, bebiztosítsák és terjesszék az információs anyagokat és röplapokat annak érdekében, hogy az ügyfelek tájékozódni tudjanak, rendszeresen együttműködjenek a munkaadókkal, munkalehetőségeket keressenek, a megszerzett információkat átadják a kihelyezett munkahelyeknek, a munkaügyi hivatal vezetőjének elküldött értékelő jelentést készítsenek tevékenységükről, amelyet megkapott a program menedzser is. Munkájuk során részt vettek azokon a regionális fórumokon, amelyeket a kihelyezett munkahelyek rendeztek, és a munkáltatók által szervezett találkozókon, amelyekről beszámolót készítettek, részt vállaltak a kihelyezett munkahelyek által szervezett programok megrendezésében. Az ügyfelek tájékoztatása céljából a munkaügyi hivatalok képzésre vonatkozó aktuális kínálatának az összegyűjtése, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat honlapjának nyomon követése, valamint az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ és partnerei honlapjának figyelése is a feladataik közé tartozott ugyanúgy ahogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, az ESF és a VÁTI pályázati rendszerének nyomon követése. A régióban található munkalehetőségek összegyűjtése is a feladatuk volt, és az ezzel kapcsolatos információk átadása az ügyfeleknek ugyanúgy, ahogy az OMNI-BUS időrendjével kapcsolatos információk, és a szolgáltatásban való részvétel. Heti rendszerességgel együttműködtek a menedzsmenttel.

A munkájuk során megszerzett információk, dokumentumok és tapasztalatok segítségével a tanácsadók aktívan részt vettek a Foglalkoztatási paktum előkészítésében is.

Az OMNI-BUSZ szolgáltatás

A MA-SLO-W projekt keretén belül megvalósuló OMNI-BUSZ munkaerőpiaci, képzési és  humán szolgáltatásokat nyújtott a falvakban és városokban előre összeállított ütemterv szerint, az ún. OMNI-BUSZ-ban egy mobil miniirodát hoztak létre.

Az OMNI-BUSZ szolgáltatás 2010 áprilisában indult előre meghatározott ütemterv szerint a határ mindkét oldalán. Működtetése alatt az OMNI-BUSZ előre meghatározott forgatókönyv alapján különböző helyszínekre látogatott, és a klienseknek iskolázott tanácsadók közreműködésével tanácsadói szolgáltatásokat nyújtott a munkaerőpiac állapotáról. A tanácsadók tréningjét, illetve az OMNI-BUSZ-t a Projekt Partner, az Észak-magyarországi Regionális Képző Központ bocsátotta rendelkezésre. Szolgáltatásait az OMNI-BUSZ az információs autóbuszban elhelyezett fejlett információs technológiának köszönhetően tudta biztosítani, és az előbb említett tanácsadók segítségével. Az OMNI-BUSZ szolgáltatás költségei valójában a szolgáltatással kapcsolatos kiadásokra korlátozódtak, mivel az Észak-magyarországi Regionális Képző Központ már korábban is rendelkezett OMNI-BUSZ-al. A szolgáltatással kapcsolatos kiadások közé sorolható a tanácsadók bére is. A szolgáltatásnak köszönhetően az ügyfelek elegendő információt szerezhettek a munkaerőpiacról, valamint a mobil munkaállomás használatáról, és létrejöhetett a határ mindkét oldalán egy kétnyelvű adatbázis a szolgáltatást használók neveivel. A különböző helyszínek meglátogatásán kívül, az  OMNI-BUSZ részt vett különböző rendezvényeken, mint például a Gömör Expo-n, a kassai állásbörzén, de járt Kazincbarcikán is.

A munkaerőpiac háromnyelvű fogalomtára

         A MA-SLO-W projekt részeként kidolgoztak egy háromnyelvű (magyar-szlovák-angol) fogalomtárat a munkaerőpiac fogalmaival.  Ezt a munkaerőpiac fogalmait tartalmazó szótárt azért dolgozták ki, hogy az együttműködés a határ mentén minél szélesebb körű és minél hatékonyabb legyen.

Az egyik legfontosabb prioritás az volt, hogy könnyebbé váljon a magyar és a szlovák állampolgárok elhelyezkedése, munkába állása, ebben kívánt segíteni a háromnyelvű fogalomtár. A két ország szakembereinek együttműködése mellett ez volt a projekt egyik alapprioritása.

A közös együttműködés során mindkét fél arra a következtetésre jutott, hogy  a munkanélküliség megoldásának metodikája, a foglalkoztatás módjai és a munkanélküli ellátások nyújtásának módszere nagyon hasonló a két államban, ugyanakkor több területen vannak bizonyos különbségek is. Ezek a különbségek elsősorban az alkalmazott kifejezések sokszínűségéből eredtek. A háromnyelvű munkaerőpiaci fogalomtár a különbségekből eredő változatos fogalmak megértésében segít, mivel olyan szakkifejezéseket tartalmaz, amelyeket a szlovák és magyar dolgozók használnak mindennapi munkájukban. A fogalomtár lényegesen megkönnyítette a kölcsönös kommunikációt mind a hivatalnokok között, mind az ügyfelekkel. A fogalomtárban az egyes fogalmak tömör, világos és pontos magyarázata található. A fogalomtár annak a széles közönségnek szól, amely a foglalkoztatással, illetve a a munkanélküliség megoldásának problémájával találja szemben magát.

Céginformációs adatbázis

A céginformációs adatbázis cégekről tartalmaz információkat a határmenti munkáltatók számára, és a MAgyar SZLOvák Workforce (MA-SLO-W) program egyik aktivitásaként jött létre. Az adatbázis olyan vállalkozási információkat tartalmaz, amelyek hasznosak lehetnek a munkaadók számára a határ mindkét oldalán. A következő információkról van szó: vállalkozási profil, fejlesztési elképzelések, beruházások, beszállítói igények. Ez az adatbázis sokoldalú, és segíthet a két ország gazdasági együttműködésében is. Az adatbázis a projekt honlapján található, amelyet a  Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara hozott létre (http://maslow.bokik.hu). Az oldal hagyományos kivitelezésű és kétnyelvű, azaz szlovák és magyar. Azért is egyszerű a honlap felépítése, hogy  a felhasználók könnyebben hozzájussanak az 57 információhoz. A honlap tartalma, valamint a céginformációs adatbázis tartalma nyilvánosan hozzáférhető a felhasználók számára. A projekt megvalósításának egész ideje alatt a honlap tartalma folyamatosan bővült, jelenleg a projekt fenntarthatóságának egyik biztosítéka.

Nemzetközi foglalkoztatási paktum

A MA-SLO-W projekt utolsó aktivitása a Nemzetközi foglalkoztatási paktum létrehozása volt. A Projekt Partnerek a projekt megvalósításának ideje alatt, azaz a 12 hónapos együttműködés eredményeképpen igyekeztek létrehozni egy magyar-szlovák Nemzetközi foglalkoztatási paktumot, amelyet 33 szervezet részvételével a projekt megvalósításának végén írtak alá, 2010. október 5-én. Azok a szervezetek, amelyek aláírták a Nemzetközi foglalkoztatási paktumot, a magyar és a szlovák gazdasági és társadalmi élet több területét képviselték. Munkaadók, civil szervezetek, kereskedelmi kamarák, felnőttképzéssel fogalalkozó intézmények, szakképzéssel foglalkozó intézmények, munkaügyi szervezetek és helyi önkormányzatok tartoztak közéjük. A Nemzetközi foglalkoztatási paktum meghatározó határmenti társadalmi-gazdasági társulások együttműködésének eredményeképpen jött létre. Az egyes társadalmi-gazdasági társulások önkéntes alapon és az  egyenlő partnerség elvén működnek együtt. Szerződésbe foglalt szövetséget alkotnak, és a következő céljaik vannak: 

· átfogóbb képet nyújtani a foglalkoztatás nehézségeiről,

· a régiós munakerőpiaci tényezők céljainak és elképzeléseinek összehangolása a gazdasági fejlődés és az emberi erőforrások terén,

· kiutat keresni a munkaerőpiac problémáinak megoldására, és ennek érdekében különböző programok megvalósítása,

· a foglalkoztatáspolitika céljainak sikeres megvalósítására a pénzügyi eszközök összehangolása új fejlesztési források megszerzésének érdekében,

· a határmenti foglalkoztatás javítása érdekében a két ország illetve az Európai Unió foglalkoztatási stratégiájával összhangban álló programok megvalósítása.

Mivel a projekt fenntarthatóságát biztosítani kell, az Információs Pontok telefonon, vagy e-mailben további öt éven keresztül elérhetőek, azaz 2015. október 14-ig.  Az uniós forrásokból biztosított beruházás csakis szabályosan használható fel,  és kizárólag a határokon átnyúló együttműködés céljaival összhangban.